Zážitky z Japonska 2014

18.11.2014 - koito

Bohužiaľ raz všetko príde ku koncu, tak sa to stalo aj s mojim nákupným výletom v Japonsku. Dlhá vyčerpávajúca cesta do Japonska, týždeň vzrušujúceho výberu koi a potom ešte dlhšia a únavnejšia cesta späť domov.

A či to stálo za to, toľko cestovať? Moja odpoveď je jednoznačne ÁNO. Tiež sa ma môžete opýtať či sú ryby v Japonsku lacné? Moja odpoveď je NIE. Avšak, všetci vieme, že kvalitné a pekné veci majú svoju cenu. 

Pred odchodom sa vo mne vytvoril obraz o chovateľoch, ktorých som už z počutia poznal. Myslel som si, že majú super koi chovne. Prekvapilo ma, keď som uvidel v akom jednoduchom prostredí predávajú ryby. Treba ale vedieť, že každý väčší chovateľ má jeden alebo dva menšie koi domy kde držia ryby na predaj a majú jeden väčší dom kde sú ryby pre chov. No, tento dom nikto nemôže vidieť a je prísne tajné čo v tom je.

Navštívili sme viacej chovateľov, od niektorých sme nakúpili ryby, od iných nie. V tomto čase je na cestách veľa Indonézskych, Malajských a Amerických hobby nákupcov, ktorí sú schopný a ochotný za jednu rybu zaplatiť hocikoľko. A o Čínskych obchodníkov už ani nehovorím. Jeden deň sme navštívili chovateľa Jagenji, ktorí mal veľmi pekné ryby ale bohužiaľ aj jeho ceny boli príliš vysoké a nejako sa s ním nedalo ani zjednávať. Na druhý deň sa u neho objavil čínsky obchodník a vykúpil všetok jeho sortiment. Chovateľ s veľkým úsmevom na tvári vyložil tabuľku s nápisom „Sold out“ t.j. vypredané. Následne som pochopil, prečo nechcel znížiť ceny. Sú chovatelia, ktorí iba kvôli ich mena, pýtajú päťnásobnú cenu za ryby ako napr. Dainichi koi farma, ktorú sme ani nenavštívili.

Avšak podarilo sa mi nájsť veľmi pekné ryby a som spokojný s nákupným výletom. Našiel som tri pekné Showi, čo ma veľmi potešilo a pevne dúfam, že čím skorej nájdu majiteľov. Pred odchodom som mal jeden veľký cieľ, nájsť a kúpiť si pre seba zaujímavú a peknú rybu čo sa mi tiež podarilo. No a aká to je ryba? Dozviete sa až na jar budúceho roka.  

Moji obchodný partneri ostávajú v Japonsku do konca novembra a nepretržite mi posielajú fotky o rýb na odber. Stále aktualizovaný ponukový list nájdete tu: Koi z Japonska

Na nasledujúcich fotkách už vidíte ryby, ktoré určite prídu domov.

Pridať nový komentár